W tym dziale znajdziecie Państwo najczęściej zadawane pytania przez przedstawicieli mediów.

W przypadku chęci nawiązania kontaktu prosimy o przejście do działu „KONTAKT”


Dlaczego protestujemy?
Protestujemy w związku z tym, iż Rząd RP nie uwzględnił naszej branży w projekcie tarczy antykryzysowej zwanej potocznie „tarczą 6.0”.

O jak dużym spadku zarobków mówimy?
Możemy mówić o zmniejszeniu przychodów w granicy od 70 do nawet 90 procent.

Czemu ta tarcza jest dla Was ważna?
Bez pomocy finansowej masa przedsiębiorców, którzy są taksówkarzami zmuszona będzie zawiesić lub zamknąć prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Wprowadzone przez Rząd RP obostrzenia, mimo, iż bezpośrednio nie ograniczały bądź nie zakazywały wykonywania przez taksówkarzy pracy, przez charakter wprowadzonych zakazów drastycznie zmniejszyły się ich zarobki. Gospodarka to system naczyń połączonych. Zamknięcie gastronomii, pubów, dyskotek, szkół i uczelni wyższych, turystyki, lotnisk, a także przejście wielu zakładów pracy w tryb pracy zdalnej skutkuje spadkiem obrotów również u taksówkarzy.

Jakiego wsparcia konkretnie oczekujemy?
Oczekujemy możliwości skorzystania z narzędzi przygotowanych przez Rząd RP w projekcie tarczy tj.
a) zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za miesiące w których wprowadzone zostały obostrzenia,
b) świadczenie postojowe za miesiące w których wprowadzone zostały obostrzenia,
c) pożyczka z Urzędu Pracy w wysokości 5000 zł, podlegająca umorzeniu w przypadku, gdy przedsiębiorca nie zawiesi działalności gospodarczej w terminie 3 miesięcy od otrzymania pożyczki.
Głównym kryterium do otrzymania takiej pomocy jest spadek obrotów o minimum 40 % w danym miesiącu względem tego samego miesiąca w poprzednim roku kalendarzowym.
Postulujemy także, by ww. pomoc została również przyznana przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność po 1 stycznia 2020 roku.

Jak wyglądają przygotowania do Waszego protestu?
Powołane zostało Ogólnopolskie Porozumienie Taxi, w skład którego wchodzą Przedstawiciele największych organizacji środowiskowych taksówkarzy w naszym kraju. Współpraca układa się bardzo dobrze, ilość miast, które przygotowują protest systematycznie się zwiększa. Jesteśmy zdeterminowani i zorganizowani jak nigdy przedtem. W ciągu 2 dni przygotowań do protestu dołączyło się 18 miast, zgłaszają się kolejne zainteresowane uczestnictwem.

Kiedy, gdzie i w jakiej formie będziecie protestować?
Pierwszy protest Ogólnopolskiego Porozumienia Taxi rozpocznie się w środę o godzinie 12:00 w wielu polskich miastach takich jak Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Płock, Poznań, Rzeszów, Trójmiasto, Warszawa. Protest odbędzie się w formie przejazdu samochodowego.

Czy planujecie kolejne protesty?
Będziemy walczyć do upadłego.

Jakie są inne Wasze postulaty?
Można je zobaczyć w sekcji „Nasze postulaty„. Nie wykluczamy, że postulaty po środowym, ogólnopolskim proteście nie zostaną rozszerzone.